Zdeněk Žárský

Zdeněk Žárský se narodil 18. 2. 1912 v Kopřivnici. Vystudoval Obchodní akademii v Prostějově a poté absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích. Po zabrání pohraničí a rozpuštění československé armády pracoval v Brně, kde se seznámil s J. Grňou aj. Robotkou. J. Grňa po svém útěku z Ratají na Českomoravskou vrchovinu počátkem října 1941, se obrátil na Zdeňka Žárského, aby mu pomohl ověřit stav sítě Petičního výboru věrni zůstaneme (PVVZ) na Moravě a informoval jeho manželku o jeho osudech. Byla to práce velmi nebezpečná, protože po zásazích gestapa se tato síť rychle rozpadala. J. Grňa ve svých vzpomínkách uvádí: „Brzo jsem poznal, že ze všech mých blízkých spolupracovníků snad opravdu on sám zbyl jako jediný. Zůstal, a zůstal až do konce a zprostředkoval pro mne všechny styky na Brněnsku a jinde...a patří k osobám, kterým jsem snad nejvíce zavázán." V průběhu okupace Zdeněk Žárský vytvořil na Kroměřížsku vlastní síť, označovanou jako Brázda nebo také Starý pán. Ve spolupráci s československou výsadkovou skupinou Carbon připravil plochy pro shozy zbraní u Soběsuk a Morkovic.

Po osvobození byl jmenován štábním kapitánem a byl mu udělen za odbojovou činnost československý válečný kříž 1939. Po roce 1948 se Zděněk Žárský opět zapojil do odbojové činnosti. Dne 17. května 1949 byl v Brně zatčen. Ve vyšetřovací vazbě v Brně se nacházel až do 1. června 1950, kdy byl brněnským soudem odsouzen na doživotí, ke ztrátě majetku, jeho manželka byla vyhoštěna z bytu se dvěma malými dětmi. Byl propuštěn v květnu 1960. V roce 1991 byl rehabilitován a povýšen do hodnosti plukovníka. Zdeněk Žárský zemřel v roce 1994.

Medailonek čerpá z textu ing. P. Kopečného publikovaného v Občasníku historických skupin ZB a R-3, číslo 1/1995. Repro fotografie Zdeňka Žárského pochází ze stejného zdroje.

Související články: Rozhovor s Vlastou Jakubovou

Fotogalerie