Projekt „Záchrana Řetízkárny“

Budova tzv. Řetízkárny sloužila jako převlékárna pro vězně pracovního tábora Rovnost u Jáchymova v 50. letech. V roce 1960 byl tábor zrušen a srovnán se zemí. Zbořen byl i důlní areál u šachty Rovnost. Poslední připomínka v původním stavu je dnes právě „Řetízkárna“. Na podzim roku 2022 se Spolku Političtí vězni.cz podařilo objekt vykoupit. V plánu je ho opravit a přeměnit v komunitní centrum sloužící ke vzdělávání o Krušných horách, jejich obyvatelích a traumatech 20. století.

 


AKTUALITY SLEDUJTE NA NAŠEM WEBUFACEBOOKU NEBO PŘÍMO NA ŘETÍZKÁRNA.CZ 


Tábor Rovnost na Jáchymovsku patřil mezi největší z 18 československých trestaneckých pracovních táborů zřízených komunistickým režimem k těžbě uranu pro sovětský jaderný program. V roce 1960 byl tábor zrušen a srovnán se zemí. Zbořen byl i důlní areál u šachty Rovnost. Nepohodlná minulost tohoto místa měla být zcela zapomenuta a dlouho ji nic nepřipomínalo. Do roku 1960 přitom uranovými doly prošlo na 70 000 vězňů.

Poslední budova v původním stavu je dnes právě „Řetízkárna“. Sloužila jako převlékárna pro vězně pracovního tábora Rovnost, kteří si uvnitř na řetízky zavěšovali své fárací obleky a vytahovali je na nich ke stropu, protože jim tak „fáráky“ mohly lépe proschnout.

Stavba rychle chátrá, nemá okna a nedávno se zbortila její střecha. My v ní však vidíme nevyčíslitelnou historickou hodnotu, ale také obrovský potenciál jako skvělého místa pro důstojnou připomínku historie lágru a lidí, kteří jím prošli. 

Budovu se nám na podzim 2022 podařilo vykoupit. Teď jí chceme opravit a přeměnit v komunitní centrum sloužící ke vzdělávání o Krušných horách, jejich obyvatelích a traumatech 20. století. Prostor by měl být také místem pro setkávání a pořádání různých kulturních akcí, letních škol a destinací v rámci procházek po obnovené naučné stezce Jáchymovské peklo.

Pro vykoupení objektu jsme se zadlužili částkou 300 000 Kč. Zároveň stojíme před náročným úkolem budovu zastřešit a začít citlivě rekonstruovat. 

Pokud můžete, přispějte libovolnou částkou, děkujeme! Vážíme si každé Vaší pomoci.


Výstava přímo na Rovnosti„Rovnost jako místo paměti“


Rovností prošla řada mimořádných osobností z řad politických vězňů, básník Bohumil Robeš, jediný trenér Emila Zátopka Jan Haluza, nebo převaděč František Wiendl a mnozí další. Legendární stíhací pilot RAF Josef Bryks přímo v táboře zemřel. Tábor byl ale i místem hrdinství a obrovské vůle k přežití. Například věznění skauti zde tajně vyráběli samizdatovou literaturu a sestavili i funkční rádio, na kterém dva roky poslouchali Svobodnou Evropu.

Vizualizace objektu z roku 2022:

Projekt na záchranu Řetízkárny

Stav objektu v roce 2023: 

Řetízkárna ožívá (zdroj: DAK)

Fotogalerie

Videa