Zachraňte naučnou stezku v Jáchymově. Zahrají Vám za to The Tap Tap!

Rádi bychom pomohli tomu, aby na Jáchymovsku jednou vznikl důstojný památník nuceným obyvatelům tamějších trestaneckých pracovních táborů. Než se to podaří, obnovíme alespoň naučnou stezku, která je v dnešních mapách zanesena pod názvem "Jáchymovské peklo". Zaktualizujeme a přeložíme texty na informačních tabulích na stezce. Dvojjazyčné a odolnější tabule nainstalujeme namísto původních, které jsou již v dezolátním stavu. Ve spolupráci s historiky a pamětníky je doplníme o nové poznatky. Chystáme se vyrobit nejméně 20 odolných cedulí, k tomu připravíme novou webovou stránku a vzájemně je provážeme. Podporu našemu záměru již vyslovilo zastupitelstvo města Jáchymov, kterému pozemky na stezce patří. Pořád nám ale nějaké peníze na realizaci našeho záměru chybí. A tak se touto kampaní obracíme na Vás, potenciální přispěvatele a žádáme Vás o pomoc. 

Žádáme přátele a fanoušky dobrovolnického sdružení Političtí vězni.cz: přispějte na záchranu naučné stezky v Jáchymově a zabráníte tím ztrátě paměti největšího československého gulagu. Příspěvek na dobrou věc nechceme zadarmo: mezi odměnami nechybí komentovaná prohlídka bývalých lágrů a uranových dolů, DVD a knížky s věnováním autorů nebo vstupenky na taylor-made koncert THE TAP TAP pro bývalé politické vězně. Naše crowdfundingová kampaň je odteď k dispozici on-line na HITHIT.COM (klikněte ZDE a vyberte si některou z odměn, dokud ještě jsou!).  

Podívejte se na úvodní video naší kampaně na YouTube. S jeho přípravou nezištně pomohli Filip Vonka, Iveta Škrabalová a Bára Kafková a bez nich by se jej nikdy nepodařilo dovést do prezentovatelné podoby. Patří jim za to upřímné poděkování!

Uranové doly a trestanecké tábory v Jáchymově zasáhly po r. 1948 do života 70 tisíc politických vězňů. V době vrcholící uranové horečky zde bylo v první polovině padesátých let i 15 tisíc politických a kriminálních vězňů najednou. Žili v tristních podmínkách po vzoru sovětského gulagu. Nad vchodem do táborů visel nápis "Prací ke svobodě", komunistická variace na osvětimské Arbeit macht frei. Muklové těžili uran v ionizujícím záření, za což řada z nich zaplatila životem nebo trvalými zdravotními následky. Poslední očití svědci těchto časů odchází a pohled na dnešní stav někdejších táborů jim důvod k radosti věru nepřináší. V místech někdejšího utrpení vyrostly rekreační osady a informovanost o dochovaných objektech a vzpomínkách klesá, přitom poptávka po těchto informacích ve školách i přímo na místě roste.

Symbolické předání obnovené stezky do užívání široké veřejnosti proběhne koncertem skupiny THE TAP TAP na začátku léta 2015. Handicapovaní hudebníci z Jedličkova ústavu se rozhodli uctít památku politických vězňů zvláštní koncertní kompozicí přímo v krušnohorském Jáchymově. Buďte u toho s námi!

Fotogalerie